Ugg Botas Charms Pulseiras abercrombie and fitch sweaters abercrombie and fitch tiffany rings tiffany keys tiffany braccialetti tiffany bangles tiffany pulseras thomas sabo replica louis vuitton

insanca yaşam projesi

PANEL VE KONFERANSLAR

Konferanslar:

...

Kazım Kolcuoğlu

İstanbul Barosu Başkanı
17 Aralık 2003 Moda Deniz Kulübü
İstanbul Barosu başkanı Avukat Kolcuoğlu İnsanca Yaşam Projesi'nin tanıtım toplantısında, temel insan hakları konusunda sembolik olarak ilk dersi verdi Kolcuoğlu dünyadaki gelir dağılımında büyük bir adaletsizlik yaşandığını, adaletsizliğin baskıları artırdığını belirterek "dünyada hukukun gücü yerine, gücün hukuku oluşmaya başlıyor," dedi.

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı, Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı.
24 Aralık 2003 Moda Deniz Kulübü
Türkiye'nin önde gelen Anayasa Hukuku uzmanlarından Prof. Dr. İbrahim Kapoğlu temel insan hakları konusunda konferans verdi. Kaboğlu, bir toplumda büyük eşitsizlikler varsa, özgürlükleri geliştirmenin çok zor olduğuna değindi ve toplumda insan haklarını inşa etmek, özgürlük yaratmak istiyorsak, hakları ve özgürlükleri insan onuru üzerine temellendirmek gerektiğini açıkladı.

Uluç Gürkan

Eski TBMM Başkan Vekili, gazeteci, Atılım Üniversitesi Öğretim Görevlisi
14 Ocak 2004 Caddebostan Büyük Kulüp
Eski parlamenterlerden Uluç Gürkan, İnsanca Yaşam Projesi kapsamında verdiği "Sivil Toplum Kuruluşları ve Demokrasi" konulu konferansta özetle şöyle dedi: "İnsanlığın geldiği son nokta bireyin özgürlüğüdür. Özgür bireylerin kurduğu sivil toplum örgütlenmesi çağdaş demokrasinin olmazsa olmaz koşuludur."

Prof. Dr Kenan Mortan

Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi
21 Ocak 2004 Barış Manço Kültür Merkezi
Prof.Dr Kenan Mortan, İnsanca Yaşam Projesi kapsamında verdiği konferansta, Birleşmiş Milletler 50. yaşını yaşarken 'ben ne olmalıyım?' sorusunun çok sorulduğunu ama bu soruya verilen yanıtların Türkiye'ye yansımadığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti "bu çalışmalar ve tartışmalar sonunda ortaya 'sürdürebilir kalkınma' ile birlikte 'katılımcı ortaklık' ve 'katılımcı yurttaş' kavramları ortaya çıktı. Göstergeler 21. yüzyılın ilk yarısında katılımcı yurttaşlık en belirleyici olay haline geleceğini göstermektedir."

Hasan Gemici

Eski Devlet Bakanı
20 Şubat 2004 Kadıköy Halk Eğitim Merkezi
Eski Devlet Bakanı Hasan Gemici, döneminde özellikle sakatlar konusunda yapılan çalışmalardan örnekler verdi. Sakatlarla ilgili Avrupa Birliği normlarının döneminde ilk kez gündeme geldiğini söyleyen Gemici, özellikle 1999 Ağustos depreminden sonra sivil toplum kuruluşların öneminin arttığını, belirtti ve bazı sivil toplum kuruluşlarının sadece tabela kuruluşu olduğunu, gerçek çalışma yapanlarla bunların ayrılması gerektiğini altını çizerek vurguladı.
>> Konuşmanın metni

Paneller:

Körlerin ve Sakatların Sorunları

7 Ocak 2004 Moda Deniz Kulübü
Beyaz Baston Haftası nedeniyle düzenlenen panelde körlerin ve sakatların sorunları tartışıldı. Panele Körler Federasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu Selahattin Yener, Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, Türkiye Sakatlar Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Aydın Sirkeoğlu ve Avukat Bilgütay Durna katıldı. Panelde günlük yaşamdaki uygulamalar nedeniyle sakat yurttaşların kendilerine güvenlerinin kalmadığı görüşü ağırlık kazandı.